Wyroby śrubowe ze stali nierdzewnej – oznakowanie

Cześć
W poprzednim artykule dotyczącym stali nierdzewnej opisałem jej właściwościwości. Dzisiaj przedstawię zagadnienie oznakowania śrub i nakrętek ze stali A2 i A4.


Podczas doboru śrub i nakrętek należy kierować się w głównej mierze ich wymiarami, ale również duże znaczenie ma oznakowanie, gdyż informuje nas, o tym do jakich warunków przypisany jest konkretny stop stali nierdzewnej z jakiego wykonane są nasze nakrętki czy też śruby.

Uzupełniające znakowanie jest dozwolone, pod warunkiem jednak, że nie będzie źródłem niejasności. Z kolei w przypadku śrub dwustronnych dozwolone jest znakowanie na nie gwintowanej części śruby, ale w przypadku gdy nie jest to możliwe, pozwala się na znakowanie na nakrętkowym końcu śruby.

Śruby ze stali nierdzewnej

Nakrętki znakowane są w formie nacięcia na jednej przestrzeni, kiedy znajduje się na powierzchni nośnej nakrętki dopuszczalne jest jeszcze jedno dodatkowe znakowanie na boku nakrętki. Jedynym rodzajem śruby, jaki nie musi posiadać znakowania jest śruba bez łba z gwintem na całej długości, ale z doświadczenia wiem, że poniektórzy producenci tego rodzaju śrub umieszczają odpowiednie oznaczenia, co ułątwia właściwy zakup.


Jak już wspomniałem, znakowanie ma nader duże znaczenie przy wyborze adekwatnych, do zadania, z jakim chcemy się uporać, nakrętek i śrub. Trzeba zwracać szczególną uwagę na oznaczenie drukowaną literą A przy grupach i rodzajach stali, dlatego że dotyczy ich charakterystycznych własności i zastosowań. Pamiętajcie państwo o tym, gdy następnym razem będziecie wybierać śruby lub nakrętki ze stali nierdzewnej.