Opis mat. ściernych

Koks do wyrównywania ściernic.

Obciąganie ściernic, to inaczej nadanie ściernicy celowego, użytkowego obrysu i odnowienie jej właściwości skrawających. Czyli innymi słowy wyrównanie i naostrzenie. Mamy, więc dwie operacje:
W przypadku koksu możemy wyłącznie wyrównać ściernicę,
Natomiast obciągacze diamentowe to takie dwa w jednym.

https://domtechniczny24.pl/koks-do-%C5%9Bciernic-2525150-98c16v.html
Pierwszą operację można przeprowadzić za pomocą osełki sporządzonej z nadzwyczaj grubego ziarna 98C. Taka osełka zwana potocznie koksem do obciągania ściernic, ma za zadanie wyrównać powierzchnię ściernicy. Koks nie ostrzy ściernic, a to z tego prostego powodu, że wyrównując powierzchnię kruszy ziarna i je tępi. Nawierzchnia ściernicy po zastosowaniu koksu jest gładka bez wyraźnych ostrych ziaren na powierzchni. Taką ściernicę trzeba by było naostrzyć. Można odczekać i standardowo z niej korzystać, będzie wówczas trochę powoli szło i materiał ostrzony będzie się prędzej nagrzewał. Ogólnie można powiedzieć, że ściernice po użyciu koksu słabo biorą. Czym naostrzyć? Próbowałem kiedyć nadzwyczaj ścierliwych materialów ale nie zabardzo mi to wyszło.
Drugi sposób dotyczy obciągaczy diamentowych lub borazonowych. Tu sytuacja jest odmienna. Raz, że takie obciągacze w przypadu majsterkowiczów wielokrotnie przewyższają wartość ściernicy, a czasami i szlifierki stołowej. Dwa, że powinno się stosować urządzenie do obciągania. Szczególnie przy obciągaczach z jednym diamentem. Z ręki jest niezwykle trudno to zrobić, albo inaczej tak się nie robi. Obciągacze zazwyczaj występują w postaci jednego ostrza, wielu ostrzy lub w postaci krążka. Umocowane są na specjalnych przyrządach dobranych do rodzaju szlifierki i wielkości ściernicy.

Ostrzenie ściernicy tak jak pisałem poprzednio ma za zadanie przywrócić nawierzchni roboczej właściwości skrawające, poprzez odsłonięcie ostrych ziaren, wyłupanie i wykruszenie przytępionych lub usunięcie spoiwa i tym samym odsłonięcie ostrych ziaren.

Koksy są przeważnie wykonane z 98C- Węglika krzemu czarnego zawierającego on 98% SiC a reszta to zanieczyszczenia.

Pasy bezkońcowe do szlifowania metalu.

Dzień dobry
Cały czas staramy się zwiększać wybór pasów bezkońcowych do drewna i metalu. Dotychczas mieliśmy jedynie firmy Klingspor, w minionym czasie poszerzyliśmy o papiery i płótna z firmy Starcle. Szczególnie chodzi mi o pasy bezkońcowe do metalu na płótnie 641XYP/XP korund. Jest on przeznaczony do obróbki stali konstrukcyjnej, metali nieżelaznych, stali szlachetnej, drewna i skóry. Ziarno jest umieszczone na ciężkim poliestrowym płótnie i przez to ma dobrą wydajnością do ceny. Jest, więc to idealne rozwiązanie do pracy małoseryjnej, gdzie bez zmieniania taśmy bezkońcowej można obrabiać różne materiały. Nowym produktem nieco droższym, bo bazującym na cyrkonie i przez to wytrzymałym jest 141XYP/141XP I 151XYP/151XP. Najczęściej stosowane to wymiary 75*2000

https://domtechniczny24.pl/pas-%C5%9Bcierny-bezko%C5%84cowy-cyrkon-metal.html

Oba płótna są na ciężkim podłożu poliestrowym, do którego przytwierdzone jest ziarno elektrokorundu cyrkonowego. Nasyp oczywiście pełny i tu powinno się dodać, że jest to nasyp tylko i wyłącznie cyrkonowy a nie kompozycja tańszego elektrokorundu i cyrkonu. To, co rozróżnia oba płótna to powłoka w 151XYP/XP, z powodu której taśma pozostaje czysta i nie nagrzewa się tak bardzo, przez to pozostaje dłużej ostra, a właściwie to ziarna cyrkonu. Taśmy Bezkońcowe w zależności od wymiaru są łączone na styk i podklejane taśmą lub na ukos pod kątem około 50 stopni.

Twarde pasty polerskie do metali tworzyw sztucznych i bursztynu, metali kolorowych

Pasty polerskie i ścierne woskowe są produkowane w postaci brył o różnych kształtach. Polerowanie odbywa się na szlifierkach stołowych lub polerkach, na które zamontowano krążki filcowe. Pasta pod wpływem temperatury tarcia roztapia się i powleka detal polerowany. Po użyciu powierzchnia elementu jest pokryta cieniutką warstwą wosku i tłuszczu, jeśli chcemy nanieść powłoki ochronne trzeba będzie powierzchnię przemyć acetonem.
Pasty polerskie i ścierne służą do wykańczania powierzchni metalowych, mineralnych , bursztynu i innych na różne stopnie połysku. Zależnie od średnicy użytego ziarna dzielimy je na wstępne, ścierne do obróbki zgrubnej i wykańczające polerskie dające wysoki połysk lub nawet lustrzane.

Najbardziej popularna to oliwkowa na bazie polerskiego tlenku chromu. Poleruje na wysoki połysk w zastosowaniu jest wszechstronna do: miedzi i jego stopów w tym mosiądzu i brązu, do stali węglowej, do stali narzędziowych i stopowych w tym stali nierdzewnych.
Następnie , do ostrzejszego polerowania uniwersalna stali, mosiądzu i brązu, i stali inox, niklu i srebra.
Pasta do polerowania aluminium Biała PP-10 do wstępnego polerowania alu i stali, w tym metali nieżelaznych mosiądz, miedź, brąz,.
Biało – kremowa PP-50 bardzo sucha pasta do polerowania dekoracyjnego, bodaj najbardziej uniwersalna do kamieni sztucznych dekoracyjnych, bursztynu, metali nieżelaznych takich jak: felg aluminiowych, miedzi jego stopy, stal nierdzewna, stale uleprzane.

Gradacje włóknin szlifierskich i polerskich

 

Włókniny ścierne są trójwymiarowym wyrobem ściernym. Szkielet włókniny wykonany jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych podczas obróbki. Włókna te są nadzwyczaj wytrzymałe, nie łamią się nie deformują i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu cofają do swojego wcześniejszego kształtu.
Do włókien przyczepione są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, ziarna ścierne. Cząstki ziaren są rozstawione równomiernie do o koła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, elastyczna konstrukcja dająca nadzwyczaj dobre efekty podczas pracy.
Rozmiar ziaren w odróżnieniu od ściernic podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych rozmiar ziarna określana jest umownie i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą „P” przed numerem granulacji. Wypełnieniee przez ziarno zasady FEPA oznacza, że jego wielkość dla konkretnej granulacji nie jest większa niż ustalona w normie. W praktyce oznacza, że szlifując granulacją „P80” uzyskujemy stały i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.


W przypadku włóknin gradację określa się następująco:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80-P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 – P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 – P600
Super fine polerowanie wykańczające – granulacja P600 do P1000

https://domtechniczny24.pl/arkusze-w%C5%82%C3%B3kniny.html

Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu i czasami cyrkon.

Zalety włóknin. Przestrzenne ustawienie włókien, równomierne ułożenie ziaren do o koła włókien, zimna obróbka ścierna ( nie przegrzewają materiałów obrabianych).
Duże odległości między włóknami przejmują zabrudzenia i urobek z szlifowanej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)
Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, dzięki temu można je stosować na powierzchnie zabrudzone, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.
Elastyczność włókien powoduje łatwość dopasowania się do skomplikowanych kształtów.

Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, nierdzewki, metali kolorowych, takich jak stopy aluminium, mosiądz, miedź, nikiel, jak również dopowierzchni mineralnych.
Ponieważ włóknina ścierna jest wodoodporna może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny dobrze czyszczą kuchenki i grille, usuwają spalone resztki żywności z garnków i brytwanek.