Różnce między laserem zielonym a czerwonym

Cześć
Dzisiaj trochę wiedzy o laserach tych czerwonych i zielonych.
Na początku krótka definicja z Wiki. Laser to generator promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Nazwa jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne cechy, trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych typach źródeł promieniowania. Jest jednolite w czasie i przestrzeni, z reguły spolaryzowane i ma formę wiązki o bardzo małej rozbieżności, inaczej łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.
Z kolei, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w porównaniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej widzialna. Ma to wielkie znaczenie w przypadku używania instrumentów pomiarowych bez odbiornika.

Lasery obrotowe Dom Techniczny Wieluń

Jeśli używamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę zaopatrzoną w laser punktowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie widzialna na znacznie większej odległości. Przykładowo mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i realizujemy pomiar w pomieszczeniu, taka wiązka jest widoczna na odległości np. 15 metrów. Jeżeli zamienimy laser na zielony to będzie ona wyraźna 4*15m= około 60 metrów.

Naturalnie zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera może być już znacznie rozproszona, co uniemożliwi nam czuły odczyt. Ale będzie nadal widzialna.
Większa część cenionych na rynku producentów narzędzi pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną dominuje pomimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:

  1. Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest znacznie prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba wykorzystać dodatkowe kryształy, co w znacznym stopniu podraża koszty.
  2. Na dodatek laser zielony jest bardziej energochłonny, czyli do jego wygenerowania potrzeba znacznie więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają o wiele więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla użytkownika ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub podmieniać baterie, Czyli droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.
  3. I jeszcze jedna smutna informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.
    Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka pokazuje, że większa część fachowców decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena cyni cuda.
    Pozdrawiam